Prawnik Spółek i Przedsiębiorstw

Prawnik Spółek i Przedsiębiorstw Informacje ogólne nt

Two women sit on the couch with an open laptop, discussing finances.

21 Miesięczne wydatki w budżecie na

/
/
/
47 Views
Uwaga redakcyjna: Intuit Credit Karma otrzymuje wynagrodzenie od zewnętrznych reklamodawców, ale nie ma to wpływu na opinie naszych redaktorów. Nasi zewnętrzni reklamodawcy nie sprawdzają, nie zatwierdzają ani nie popierają naszych treści redakcyjnych. Informacje o produktach finansowych nieoferowanych w Credit Karma zbierane są niezależnie. Nasze treści są zgodne z naszą najlepszą wiedzą w momencie ich publikacji.

Budżetowanie może być doskonałym narzędziem umożliwiającym osiągnięcie większej wolności finansowej w przyszłości, a także poprawę obecnej sytuacji finansowej.

Jeśli już wcześniej planowałeś budżet, być może wiesz już, jak zaplanować budżet na miesięczne wydatki, takie jak artykuły spożywcze, czynsz i inne koszty mieszkaniowe. Być może korzystałeś nawet ze formuł budżetowania, takich jak zasada budżetowania 50/20/30, która dzieli Twoje finanse na trzy główne kategorie:

 • Niezbędniki: 50% Twoich dochodów
 • Oszczędności: 20% Twoich dochodów
 • Chce: 30% Twoich dochodów

Jeśli jednak używasz bardziej szczegółowego wzoru, tak jak w przypadku tego kalkulatora budżetu online, istnieje wiele innych małych miesięcznych wydatków, o których zbyt łatwo można zapomnieć.

Dlatego przygotowaliśmy tę listę miesięcznych wydatków, aby pomóc Ci pamiętać, co uwzględnić w budżecie.


 1. Wynajem
 2. Artykuły spożywcze
 3. Codzienne wypadki
 4. Nieregularne wydatki i fundusz awaryjny
 5. Utrzymanie domu
 6. Garderoba robocza i jej utrzymanie
 7. Subskrypcje
 8. Goście
 9. Koszty podróży
 10. Członkostwa
 11. Recepty
 12. Opieki nad Zwierzętami
 13. Opłaty za prowadzenie rachunku bankowego
 14. Parking
 15. Rejestracja samochodu
 16. Rozrywka
 17. Urodziny
 18. Prezenty świąteczne
 19. Darowizny na cele charytatywne
 20. składki związkowe
 21. Opieka nad dzieckiem

1. Wynajem

Pierwszym i prawdopodobnie największym miesięcznym wydatkiem, który należy wziąć pod uwagę, jest spłata czynszu lub kredytu hipotecznego. Pamiętaj, aby przeznaczyć część swoich miesięcznych dochodów nie tylko na opłacenie czynszu lub kredytu hipotecznego, ale także na powiązane wydatki mieszkaniowe, takie jak:

 • Woda
 • Elektryczność
 • Gaz
 • Ścieki
 • Internet
 • Kabel
 • Systemy bezpieczeństwa
 • Śmieci
wydatki-mieszkalne-do-budżetuZdjęcie: wydatki-mieszkalne-do-budżetu

2. Artykuły spożywcze

Według Departament Rolnictwa USAW 2022 r. Amerykanie wydali od 424 do 1309 dolarów miesięcznie na żywność. W zależności od Twoich dochodów może to oznaczać znaczny miesięczny wydatek.

Aby utrzymać koszty żywności na rozsądnym poziomie, pamiętaj o uwzględnieniu tego miesięcznego wydatku w swoim budżecie.

Jeśli co miesiąc nie stać Cię na jedzenie, możesz także sprawdzić lokalne banki żywności i organizacje charytatywne lub sprawdzić, czy możesz kwalifikować się do bonów żywnościowych za pośrednictwem Program dodatkowej pomocy żywieniowej (SNAP).

3. Codzienne wypadki

Może się wydawać, że nie wydajesz dużo pieniędzy na drobne wydatki, takie jak okazjonalna kawa lub drink z przyjaciółmi. Jednak nadal mądrze jest uwzględnić te koszty w budżecie. Możesz zacząć od śledzenia codziennych, przypadkowych wydatków przez kilka miesięcy. Następnie zsumuj koszty i uwzględnij średnią kwotę wydatków w miesięcznym budżecie.

4. Nieregularne wydatki i fundusz awaryjny

Zaplanowanie budżetu na jednorazowe wydatki, o których nie wiesz z góry, może wydawać się trudne, ale nadal dobrym pomysłem jest odłożenie na nie trochę pieniędzy w funduszu oszczędnościowym lub funduszu awaryjnym. Zdarzają się sytuacje awaryjne, a posiadanie środków przeznaczonych na nie może pomóc złagodzić stres, gdy wydarzy się coś nieoczekiwanego.

Nie zapomnij zaplanować budżetu na nieregularne wydatki, o których wiesz z góry – np. fundusz na wesele lub studia. Nawet jeśli możesz odłożyć pieniądze tylko okazjonalnie, możesz być za to wdzięczny w przyszłości.

5. Utrzymanie domu

Utrzymanie domu to kolejny wydatek życiowy, który należy wziąć pod uwagę. Weź pod uwagę możliwe wydatki, takie jak…

 • Środki czyszczące do użytku domowego
 • Koszty mycia samochodu
 • Wymiana lub naprawa uszkodzonych urządzeń
 • Sprzątanie starych mebli lub zakup nowych
 • Roczne usługi HVAC
 • Prace w ogrodzie lub architekturze krajobrazu
 • Usługi odśnieżania
 • Konserwacja basenu

6. Garderoba robocza i jej utrzymanie

Jeśli Twoje miejsce pracy wymaga określonej garderoby – np. garnituru lub antypoślizgowych butów – określ budżet na zakup i konserwację tych elementów. Może to obejmować budżetowanie usług pralni chemicznej lub naprawy obuwia.

7. Subskrypcje

Można pominąć subskrypcje serwisów muzycznych, serwisów streamingowych i publikacji online, dlatego pamiętaj o ich uwzględnieniu. Pamiętaj, że powinieneś także zaplanować budżet na wykorzystanie telefonu i danych, aby mieć pewność, że Twój plan nie będzie zbyt kosztowny w stosunku do Twoich potrzeb.

8. Goście

Jeśli każdego lata lub na święta odwiedzają Cię rodzina lub przyjaciele, możesz wydać w tym czasie dodatkowe pieniądze. Może to obejmować dodatkowe wydatki na artykuły spożywcze, pranie, transport lub rozrywkę podczas oprowadzania po mieście.

Możesz uwzględnić te dodatkowe wydatki w swoim budżecie, odkładając co miesiąc niewielką kwotę, nawet w miesiącach, w których nie będziesz mieć żadnych gości.

9. Koszty podróży

Będziesz chciał zaplanować budżet na wycieczki, które odwiedzasz u rodziny i przyjaciół. Wysokość budżetu zależy od tego, jak będziesz podróżować, gdzie i na jak długo. Dowiedz się, dokąd będziesz podróżować i jakie będą koszty benzyny/pociągu/lotu. Pamiętaj także o uwzględnieniu budżetu na zakwaterowanie i wyżywienie.

Jeśli chodzi o wakacje, łatwiej będzie Ci stworzyć całkowicie oddzielny budżet, ponieważ dłuższe podróże wiążą się z dużo większymi kosztami.

10. Członkostwa

Jeśli jesteś członkiem siłowni lub studia jogi, być może będziesz musiał uiszczać miesięczne opłaty. Pamiętaj, aby uwzględnić te wydatki w swoim budżecie. Jeśli jesteś członkiem siłowni, możesz także chcieć śledzić, jak często chodzisz. Pomoże Ci to określić, czy Twoje członkostwo jest warte swojej ceny.

11. Recepty

Jeśli masz regularne recepty, możesz uwzględnić je w swoim miesięcznym budżecie. Możesz także zaplanować budżet na koszty popularnych leków, takich jak Tylenol, Advil i Claritin.

12. Opieka nad zwierzętami

Zwierzęta mogą być ważną częścią naszego życia, dlatego pamiętaj o uwzględnieniu ich w budżecie. Może to obejmować planowanie kosztów weterynaryjnych, takich jak szczepienia i badania kontrolne, a także miesięcznych kosztów, takich jak pielęgnacja i karma dla zwierząt. Możesz także przeznaczyć budżet na zabawki, worki na śmieci, pościel, obroże i smycze.

13. Opłaty za prowadzenie rachunku bankowego

Twój bank może pobierać opłaty za niskie saldo, wypłaty z bankomatów, prowadzenie konta i debet. Uwzględnij te koszty w swoim budżecie. Śledzenie tych opłat może pomóc Ci zobaczyć, gdzie możesz zaoszczędzić pieniądze każdego miesiąca. Może się nawet okazać, że przejście do innego banku spowoduje zmniejszenie opłat.

14. Parkowanie

Parkowanie to kolejny miesięczny wydatek, o którym łatwo zapomnieć. Jeśli dojeżdżasz do pracy, być może będziesz musiał od czasu do czasu zapłacić za parkowanie, a może wykupiłeś miesięczny plan parkowania w swojej pracy lub na obiekcie parkingowym. Uwzględnij te wydatki w swoim budżecie.

15. Rejestracja samochodu

Niektórzy ludzie mogą przeznaczyć budżet na koszty benzyny, ale zapominają o budżecie na rejestrację samochodu. W niektórych stanach rejestracja samochodu może kosztować setki dolarów, więc warto to uwzględnić w swoim budżecie.

16. Rozrywka

Planowanie budżetu na rozrywkę może wydawać się trudne, ponieważ wydatki te mogą być nieregularne lub spontaniczne. Jedną z metod jest wyszczególnienie wszystkich wydatków na życie, określenie, ile pieniędzy Ci zostało i odłożenie części na rozrywkę. Jeśli nie wykorzystasz w każdym miesiącu całego budżetu na rozrywkę, możesz zaoszczędzić dodatkowe pieniądze lub przenieść je na następny miesiąc.

Nie myśl jednak, że nie możesz zapewnić sobie zdrowego budżetu na rozrywkę. Oszczędzanie pieniędzy może wydawać się zbyt restrykcyjne, jeśli nie pozwolisz sobie na wydawanie również na ciekawe przedmioty.

17. Urodziny

Nawet jeśli wolisz, aby Twoje urodziny były skromniejsze, możesz wydać trochę pieniędzy na tort lub butelkę dobrego wina. Możesz także zachować trochę pieniędzy w budżecie na urodziny znajomych — na zakup prezentów lub wspólne spędzenie miłego wieczoru.

18. Prezenty świąteczne

Święta mogą czasami wydawać się uciążliwe ze względu na obciążenie finansowe związane z dawaniem prezentów. Jeśli to do Ciebie przemawia, możesz sprawić, że wakacje będą mniej stresujące, planując z wyprzedzeniem budżet na prezenty. Oszacuj, ile zazwyczaj wydajesz na prezenty w okresie świątecznym, a następnie podziel przez 12: tyle pieniędzy będziesz chciał odkładać co miesiąc.

Możesz też zamiast tego przeznaczyć swój budżet na prezenty świąteczne na przeżycia – na przykład zabranie rodziny na wakacje, aby wspólnie wspominać.

prezenty świąteczneZdjęcie: prezenty-świąteczne

19. Darowizny na cele charytatywne

Jeśli jesteś altruistą, możesz zarezerwować miejsce w swoim miesięcznym budżecie na darowiznę na cele charytatywne. Zrób listę swoich ulubionych organizacji charytatywnych lub religijnych, którym możesz co miesiąc lub rok przekazywać darowizny.

20. Składki związkowe

Możesz nie zwracać zbytniej uwagi na tę pozycję budżetu, jeśli Twoje składki pochodzą z Twoich zarobków, ale jeśli tak nie jest, możesz chcieć uwzględnić je w swoim budżecie. Możesz je zaliczyć jako dodatkowy wydatek lub odjąć od dochodu.

21. Opieka nad dziećmi

Jeśli pracujesz na pełny etat, być może będziesz musiał płacić za opiekę dzienną, opiekunkę do dziecka lub inną formę opieki nad dzieckiem. Pamiętaj, aby zaplanować budżet na stałe miesięczne wydatki, a także ewentualne wydatki zmienne. Na przykład w przypadku niektórych placówek opieki dziennej konieczne może być ponowne składanie wniosków co roku, a wnioski mogą być płatne. Jeśli płacisz alimenty lub alimenty, możesz je również ująć w tej kategorii.


Co dalej: co miesiąc sprawdzaj swój budżet

Kiedy już ustalisz budżet wszystkich swoich miesięcznych wydatków, przeglądaj go z miesiąca na miesiąc. Może się okazać, że Twoje wydatki się zmienią lub że znajdziesz nowe sposoby na ograniczenie wydatków i zaoszczędzenie dodatkowych pieniędzy.

Terminowe spłacanie rachunków może w niektórych przypadkach pomóc w budowaniu kredytu. Dobra zdolność kredytowa może Ci pomóc w przyszłości.

Jeśli potrzebujesz pomocy w podniesieniu niskiego wyniku kredytowego, wypróbuj narzędzie Credit Karma Credit Builder.

Pozyskiwanie

About The Author

 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin
 • Pinterest

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :