Prawnik Spółek i Przedsiębiorstw

Prawnik Spółek i Przedsiębiorstw Informacje ogólne nt

A close up photo of someone's hands using calculator while going through bills and home finances.

Jaką część mojej wypłaty powinienem oszczędzać?

/
/
/
158 Views
Uwaga redakcyjna: Intuit Credit Karma otrzymuje wynagrodzenie od zewnętrznych reklamodawców, ale nie ma to wpływu na opinie naszych redaktorów. Nasi zewnętrzni reklamodawcy nie sprawdzają, nie zatwierdzają ani nie popierają naszych treści redakcyjnych. Informacje o produktach finansowych nieoferowanych w Credit Karma zbierane są niezależnie. Nasze treści są zgodne z naszą najlepszą wiedzą w momencie ich publikacji.

Realistycznie rzecz biorąc, oszczędzanie może być trudne, gdy wypłata wpłynie na konto bankowe. Rachunki, potrzeby i dodatkowe potrzeby mogą powoli pochłonąć Twoje ciężko zarobione pieniądze. Jeśli masz problem z lokowaniem pieniędzy na pierwszym miejscu w swoich oszczędnościach, nie jesteś sam.

Według Badanie 202360% Amerykanów żyje od wypłaty do wypłaty w porównaniu z 64% w styczniu 2022 r., co sugeruje, że cięcia wydatków poprawiły sytuację finansową niektórych osób.

Jeśli chcesz przejść na wcześniejszą emeryturę, założyć własną firmę lub kupić dom, konto oszczędnościowe jest kluczowym elementem. Czytaj dalej, aby znaleźć własną odpowiedź na pytanie: „Jaką część swojej wypłaty powinienem oszczędzać?”Ile pieniędzy powinieneś oszczędzać każdego miesiąca?

Kierując się zasadą 50/30/20, 20% Twoich dochodów powinno trafiać na oszczędności i emeryturę. Pozostała część wypłaty jest następnie dzielona pomiędzy potrzeby i potrzeby, przy czym 50% idzie na artykuły pierwszej potrzeby, takie jak czynsz i artykuły spożywcze, a 30% na Twoje potrzeby.

Grafika ilustrująca zasadę budżetową 50/30/20. Istnieją trzy prostokątne sekcje ułożone pionowo. W górnej części znajdują się artykuły pierwszej potrzeby, które stanowią 50% budżetu. Potrzeby obejmują artykuły spożywcze, mieszkanie, transport, ubezpieczenie zdrowotne i samochodowe oraz minimalne spłaty zadłużenia. Druga sekcja zawiera listę potrzeb i stanowi 30% budżetu. Zainteresowania obejmują dania na wynos, hobby, Wi-Fi, podróże, ubrania i akcesoria, członkostwo i subskrypcje oraz dodatkowe spłaty zadłużenia. W trzeciej części wyszczególniono wydatki zaliczane do oszczędności i stanowiące 20% budżetu. Oszczędności obejmują emeryturę, inwestycje, plany oszczędnościowe i fundusz awaryjny.
Budżet oparty na zasadzie 50/30/20 to prosty sposób budżetowania, który nie wymaga szczegółowych kategorii budżetowania. Zamiast tego wydajesz 50% wynagrodzenia po opodatkowaniu na potrzeby, 30% na potrzeby i 20% na oszczędności.

Chcesz mieć lepszy pogląd na to, na co idą Twoje pieniądze? Skorzystaj z jednego z naszych kalkulatorów finansowych, aby dowiedzieć się, jak lepiej dystrybuować swoje środki.

Jak oszczędzać na każdy cel

Jeśli co miesiąc przeznaczysz 20% swoich dochodów na oszczędności, możesz zwiększyć swoje środki, aby osiągnąć większe cele finansowe. Na przykład, jeśli chcesz kupić dom w przyszłym roku, możesz zmniejszyć kwotę, którą przeznaczasz na dodatkowe oszczędności, aby osiągnąć ten cel.

Przeczytaj więcej, aby dowiedzieć się, co warto uwzględnić w realizacji różnych typów celów oszczędnościowych:

1. Fundusz awaryjny

fundusz awaryjnyZdjęcie: fundusz awaryjny

Czasami pojawia się nieoczekiwane wydarzenie i potrzebujesz dodatkowego wsparcia finansowego, które pomoże Ci stanąć na nogi. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś starać się odkładać w funduszu awaryjnym co najmniej trzy do sześciu razy więcej niż wydatki na życie. Jeśli to wydaje się dużo, na początek wyznacz mniejszy cel w wysokości od 400 do 1000 dolarów. Pamiętaj, że może się to zmieniać w zależności od Twojego stylu życia i celów.

2. Fundusz emerytalny

Po latach będziesz wdzięczny za oszczędności emerytalne. To, ile powinieneś oszczędzać na emeryturę, zależy w dużej mierze od Twojej sytuacji osobistej i celów.

Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś oszczędzać około 10% do 15% swoich dochodów na kontach emerytalnych, takich jak 401(k), Roth IRA lub konto inwestycyjne pracodawcy. Skonfiguruj automatyczne płatności przy każdej wypłacie, aby mieć pewność, że Twoja przyszłość będzie pomyślna.

3. Fundusz inwestycyjny

Jeśli masz dodatkową elastyczność finansową, rozważ nieco zwiększenie inwestycji, jeśli możesz sobie na to pozwolić. Inwestycje niskiego ryzyka, fundusze indeksowe i obligacje to tylko kilka opcji. Przed dokonaniem inwestycji oceń, które opcje mogą przynieść największe korzyści Tobie i Twojemu kontu bankowemu w dłuższej perspektywie. Należy także pamiętać o horyzoncie czasowym inwestycji i tolerancji ryzyka.

4. Duży fundusz zakupowy

Jeśli oszczędzasz na większe zakupy, zacznij od rozbicia celów oszczędnościowych. Usiądź i wypisz swoje najważniejsze cele oszczędnościowe oraz kroki, które musisz podjąć, aby je osiągnąć. Pracuj nad głównymi celami, takimi jak samochód lub czesne, tworząc konkretny, mierzalny, osiągalny, realistyczny i wrażliwy na czas (SMART) plan działania, który Cię tam doprowadzi.

Gdzie ulokować pieniądze na oszczędności

Różne cele oszczędnościowe mogą być najlepiej dopasowane do różnych kont oszczędnościowych. Oszczędności inwestycyjne są generalnie zalecane w przypadku celów długoterminowych (od pięciu do ponad 10 lat). Możesz rozważyć umieszczenie oszczędności krótkoterminowych (do pięciu lat) na kontach oszczędnościowych ogólnych i wysokodochodowych. Mogą to być płyty CD, obligacje rządowe i rachunki rynku pieniężnego.

Strategiczne planowanie celów oszczędnościowych może pomóc zmaksymalizować inwestycje i uniknąć kar. Poniżej zapoznaj się z różnymi opcjami odkładania oszczędności:

Ogólne konto oszczędnościowe

Ogólne konto oszczędnościowe jest zwykle wykorzystywane do gromadzenia środków awaryjnych i krótkoterminowych celów oszczędnościowych. Konta te są łatwo dostępne w sytuacjach awaryjnych i mogą pomóc w zgromadzeniu pieniędzy, których nie używasz.

Konto oszczędnościowe o wysokiej stopie zwrotu

Wysokowydajne konta oszczędnościowe oferują wyższe oprocentowanie niż zwykłe konta oszczędnościowe. Są one najlepsze do oszczędzania krótkoterminowego, ponieważ zazwyczaj mają niskie wymagania dotyczące minimalnego depozytu lub nie mają go wcale.

401 k) lub inwestycje

Inwestowanie w 401(k) może pomóc Ci przygotować się na emeryturę. Składki na podstawie ustawy 401(k) mogą potencjalnie zwiększyć Twoje inwestycje i obniżyć miesięczny dochód podlegający opodatkowaniu. Jeśli Twój pracodawca oferuje plan 401(k), ogólnie dobrym pomysłem jest wniesienie do niego wkładu, zwłaszcza jeśli zapewnia on odpowiednią składkę.

Inne inwestycje, które możesz rozważyć, to akcje, obligacje i indywidualne konta emerytalne (IRA).

Jak zaoszczędzić więcej pieniędzy: 5 wskazówek

Grafika przedstawiająca proste sposoby oszczędzania pieniędzy. Jest pięć wskazówek, a każda z nich jest opatrzona ilustracją. Budżet Twojego stylu życia jest powiązany z rysunkiem dokumentu oznaczonym symbolem procentu. Płać oszczędności, a następnie zostaniesz połączony z prostą ilustracją sejfu z tarczą. Ćwicz oszczędny sposób myślenia w połączeniu z ilustracją przedstawiającą cenę ze znakiem dolara. Słoik „Wprowadź zmianę” jest połączony z ilustracją przedstawiającą słoik z pokrywką ze znakiem dolara. Dywersyfikacja dochodów jest połączona z ilustracją przedstawiającą znak dolara ze strzałkami wskazującymi w różnych kierunkach.

Możesz chcieć odłożyć całą swoją pensję, ale codzienne wydatki, takie jak czynsz i artykuły spożywcze, są powszechnymi potrzebami. Niezależnie od tego, czy oszczędzasz na dom, czy na fundusz awaryjny, oszczędzaj, co możesz. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak oszczędzać pieniądze, aby zrobić miejsce na cele oszczędnościowe:

1. Budżet dostosowany do Twojego stylu życia

Nauka planowania budżetu może być przydatną umiejętnością i może pomóc w określeniu kosztów utrzymania. Poświęć trochę czasu, aby usiąść i zobaczyć, na co idą Twoje pieniądze. Zaznacz niepotrzebne wydatki, które możesz wyciąć ze swojego budżetu.

Możesz użyć prostego kalkulatora budżetu, aby określić, gdzie przekraczasz wydatki.

2. Zrób słoik zmian

Poszukaj słoika lub starego kubka w swojej kuchni. Połóż go na blacie i przyklej z przodu papierową etykietę „Oszczędności”. Za każdym razem, gdy masz jakieś drobne lub banknot 5-dolarowy, dodaj je do słoika. Co miesiąc zabieraj swój słoik do banku, aby zobaczyć, jakie dodatkowe oszczędności udało Ci się zaokrąglić.

3. Praktykuj oszczędny sposób myślenia

Oceń swoje życie i zobacz, czego możesz się pozbyć. Opublikuj stare przedmioty i meble w Internecie, aby zobaczyć, ile dodatkowych pieniędzy możesz zarobić. Rozważ także zużywanie mniejszej ilości energii, aby zmniejszyć rachunki za prąd. Może się okazać, że z łatwością przystosujesz się do bardziej minimalistycznego stylu życia.

4. Płać oszczędności, a potem siebie

Gdy już ustalisz, jaką część wypłaty chcesz odłożyć w oparciu o swój styl życia, skonfiguruj automatyczne płatności do swoich oszczędności w dniu wypłaty. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że odłożysz pieniądze na oszczędności, a część zostanie do wydania według własnego uznania.

5. Dywersyfikuj swoje dochody

Tworzenie różnych strumieni przychodów zapewnia siatkę bezpieczeństwa na wypadek utraty głównego źródła dochodu. Jeśli masz dodatkowy czas w każdym miesiącu, rozważ rozpoczęcie projektu pasywnego dochodu. Założenie kanału na YouTube czy pisanie bloga to kilka sposobów na zainwestowanie czasu w swoją pasję i dywersyfikację dochodów.

Mając na uwadze te wskazówki, regularnie przeglądaj swoje cele oszczędnościowe i śledź swoje postępy. Rozważ świętowanie kamieni milowych na swojej drodze, aby zachować motywację podczas podróży do oszczędzania pieniędzy. Widzenie rosnących oszczędności może wzmocnić pozytywne nawyki finansowe.


Co dalej: Zacznij oszczędzać już dziś

Przy ustalaniu, jaką część swojej wypłaty należy oszczędzać, nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Idealna stopa oszczędności może się różnić w zależności od celów finansowych, poziomu dochodów i bieżących wydatków. Chociaż rozpoczęcie oszczędzania może czasami być trudne, jest to kluczowy czynnik umożliwiający prowadzenie stylu życia opartego na solidnych podstawach finansowych.

Konsekwentnie odkładając część swoich zarobków, będziesz na dobrej drodze do zbudowania zdrowej przyszłości finansowej i osiągnięcia swoich celów. Na początek rozważ otwarcie wysokodochodowego konta oszczędnościowego, takiego jak Credit Karma Money™, które pomoże Ci utrzymać cele w zakresie oszczędności.

Pozyskiwanie

 • Według niedawnego badania 60% Amerykanów żyje od wypłaty do wypłaty. Klub pożyczkowy (luty 2023)

About The Author

 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin
 • Pinterest

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :