Prawnik Spółek i Przedsiębiorstw

Prawnik Spółek i Przedsiębiorstw Informacje ogólne nt

Real estate agent gives keys to couple.

Koszty zamknięcia sprzedawcy: czego się spodziewać

/
/
/
96 Views
Uwaga redakcyjna: Intuit Credit Karma otrzymuje wynagrodzenie od zewnętrznych reklamodawców, ale nie ma to wpływu na opinie naszych redaktorów. Nasi zewnętrzni reklamodawcy nie sprawdzają, nie zatwierdzają ani nie popierają naszych treści redakcyjnych. Informacje o produktach finansowych nieoferowanych w Credit Karma zbierane są niezależnie. Nasze treści są zgodne z naszą najlepszą wiedzą w momencie ich publikacji.

Chociaż nie możesz się doczekać porządnego zysku ze sprzedaży domu, pamiętaj o uwzględnieniu kosztów zamknięcia sprzedawcy, aby mieć lepszy pogląd na to, jakie mogą być wpływy ze sprzedaży.

Większość sprzedawców domów płaci od 6% do 10% ceny sprzedaży w postaci różnych kosztów zamknięcia, w tym prowizji agenta nieruchomości, honorariów adwokackich, podatków od przeniesienia własności i innych.

Biorąc pod uwagę, że średnia cena sprzedaży domu w USA w trzecim kwartale 2023 r. wyniosła 513 400 USD, sprzedawca posiadający dom za tę cenę może spodziewać się kosztów zamknięcia w wysokości od 30 804 do 51 340 USD.

Jeśli przygotowujesz się do sprzedaży domu, dobrze jest wiedzieć, jakie opłaty będziesz musiał ponieść i ile będą one potencjalnie kosztować. Ta wiedza może pomóc Ci lepiej się przygotować, a może nawet znaleźć sposoby na obniżenie kosztów.Jakie są typowe koszty zamknięcia dla sprzedawców domów?

Zarówno kupujący, jak i sprzedający są narażeni na koszty zamknięcia, ale często są one wyższe dla sprzedających. Jako sprzedawca możesz spodziewać się zapłaty od 6% do 10% ceny sprzedaży swojego domu. Kupujący natomiast płaci zwykle od 2% do 5%.

Oto niektóre typowe koszty zamknięcia dla sprzedawców.

Prowizje agenta nieruchomości

W przypadku typowej sprzedaży domu agent nieruchomości kupującego i agent sprzedającego podzielą się prowizją od sprzedaży w wysokości od 5% do 6%, przy czym każdy agent otrzyma połowę. Agent, którego wynająłeś do sprzedaży Twojego domu, wykonał swoją pracę, a agent kupującego również wykonał swoją pracę, sprowadzając do Ciebie klienta, który jest gotowy kupić Twój dom.

Dowiedz się więcej o tym, jak zarabiają agenci nieruchomości.

Podatek transferowy

W zależności od zasad określonych przez władze stanowe lub lokalne, zazwyczaj będziesz musiał również zapłacić podatek od przeniesienia własności nieruchomości. Na przykład w stanie Waszyngton podatki te wahają się od 0,25% do 2% ceny zakupu domu, w zależności od tego, gdzie mieszkasz.

Koncesje sprzedawcy

Kiedy negocjujesz z kupującym cenę zakupu domu, nierzadko zdarza się, że poprosi Cię o pomoc w opłaceniu części kosztów zamknięcia lub pokryciu niezbędnych napraw – zwanych koncesjami lub kredytami sprzedawcy. Jeśli na przykład podczas inspekcji domu zostanie wykryty problem, kupujący może poprosić sprzedającego o kredyt na pokrycie kosztów naprawy.

Tytuł ubezpieczenia

Jako sprzedawca zazwyczaj oczekuje się, że zapłacisz za ubezpieczenie tytułu własności. Chroni to kupujących i ich pożyczkodawców w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów z tytułem domu. Na przykład, jeśli ktoś zastawił Twój dom, może to skomplikować sprzedaż.

Ubezpieczenie tytułu zwykle kosztuje około 1000 dolarów, ale koszt może się różnić w zależności od miejsca zamieszkania.

Opłaty za depozyt

Będziesz współpracować z firmą depozytową, która będzie nadzorować transakcję i upewni się, że wszyscy dotrzymają swojej części umowy, jeśli chodzi o przeniesienie pieniędzy i własność Twojego domu.

Firmy depozytowe zazwyczaj pobierają za tę usługę około 1% do 2% ceny sprzedaży domu. To, czy Ty lub Twój kupujący płacicie całość, czy też dzielicie koszty, zależy od tego, jak załatwia się sprawy w Waszej okolicy.

Jak obniżyć koszty zamknięcia

Jeśli sprzedajesz dom, masz już dużo na głowie, ale ważne jest, aby wiedzieć, że możesz zaoszczędzić pieniądze na tych opłatach. W niektórych przypadkach może to być warte twojego czasu.

Negocjuj prowizję agenta nieruchomości

Stawki prowizji płacone przez sprzedawców mogą być negocjowane. Jeśli wynegocjowałbyś z agentem nieruchomości stawkę prowizji w wysokości 5% zamiast stawki 6%, mógłbyś zaoszczędzić ponad 5000 USD na sprzedaży domu po średniej cenie (513 400 USD w trzecim kwartale 2023 r.).

Sprzedaj swój własny dom

Jeśli masz czas i znasz się na umowach prawnych, tworzeniu zespołów, negocjowaniu warunków i marketingu, możesz być dobrym kandydatem na sprzedaż domu typu „zrób to sam” – całkowicie pomijając prowizję agenta sprzedawcy. Być może nadal będziesz musiał zapłacić prowizję agenta kupującego, nawet jeśli nie korzystasz z usług własnego agenta.

Według Krajowego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (National Association of REALTORS®) sprzedaż domów na sprzedaż przez właściciela, czyli FSBO, stanowiła około 10% wszystkich zakupów domów w 2022 r. – choć połowa z nich dotyczyła osób, które sprzedawcy już znali. Domy te są zwykle sprzedawane za około 120 000 dolarów mniej w porównaniu do domów sprzedawanych za pośrednictwem agenta nieruchomości – podała grupa handlowa.

Jakie są inne typowe wydatki sprzedawców domów?

Koszty zamknięcia stanowią dużą część nakładów finansowych związanych ze sprzedażą domu, ale nie są jedynym wydatkiem. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę te inne czynniki, które mogą być drogie.

Kontrola przedsprzedażowa

Nie musisz poddawać się inspekcji domu przed sprzedażą, a rezygnacja z niej może zaoszczędzić średnio od 250 do 500 dolarów. Ogólnie rzecz biorąc, kupujący płacą za własną niezależną inspekcję domu.

Inspekcja domu może być pomocna, ponieważ może wskazać wszelkie naprawy, które mogą być konieczne do wykonania przed wystawieniem domu na sprzedaż. Zmniejsza to również ryzyko późniejszych niespodzianek, gdy kupujący przeprowadzi własną kontrolę. Pomoże Ci to przyspieszyć proces sprzedaży domu, a nawet możesz uzyskać za niego lepszą cenę.

Sprzątanie i naprawy w domu

Możesz nadrobić zaległości w konserwacji i dokonać niezbędnych napraw, aby zwiększyć szanse na szybką sprzedaż. Wszelkie problemy z domem, których nie rozwiążesz, muszą zostać wymienione w oświadczeniu sprzedającego, które jest dokumentem prawnym, który muszą przedstawić sprzedawcy domów i który ujawnia znane problemy.

Dobrym pomysłem jest również kompleksowe sprzątanie domu od góry do dołu. Brudna toaleta lub poplamiona wykładzina mogą zniechęcić potencjalnych nabywców do złożenia oferty. Chociaż możesz wykonać tę pracę samodzielnie, zatrudnienie specjalistów do wykonania tej pracy może pomóc w szybszym wprowadzeniu domu na rynek.

Home staging

Ostatnią wisienką na torcie przygotowania domu do sprzedaży jest home staging. Według ankiety przeprowadzonej w 2021 r. przez Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami średni koszt korzystania z usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami wynosi około 1500 dolarów, natomiast właściciele domów, którzy zdecydują się zlecić tę usługę swojemu agentowi, zapłacą około 300 dolarów.


Co dalej?

Będziesz musiał przeprowadzić rozeznanie, aby zobaczyć, jakie koszty zamknięcia mogą kosztować w Twojej okolicy i jak są one ogólnie podzielone pomiędzy kupującego i sprzedającego.

Kiedy już zdobędziesz te informacje, możesz przygotować budżet na sprzedaż domu, aby mieć dobre pojęcie o tym, ile będzie kosztować sprzedaż domu. Kiedy już realistycznie oszacowasz wpływy ze sprzedaży domu, możesz lepiej zaplanować, ile pieniędzy będziesz mieć na zakup kolejnego domu.

Oszacuj koszty zamknięcia

Skorzystaj z naszego kalkulatora kosztów zamknięcia, aby lepiej zorientować się, ile mogą wynosić koszty zamknięcia przy zakupie domu.


O autorze: Lindsay VanSomeren jest niezależną pisarką mieszkającą w Kirkland w stanie Waszyngton. Była zawodowym kierowcą psim zaprzęgiem, badaczką dzikiej przyrody i uczestniczką National Spelling Bee. Pisze dla serwisów takich jak… Czytaj więcej.

About The Author

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Pinterest

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :